Sonda
Czy zmiana nazwy ulicy Hanki Sawickiej i Bolesława Rumińskiego

To potrzeba zmiana
To zbędna, kosztowna, polityczna zmiana
Nie mam zdaniagłosowało: 37 osób
Pokaż wyniki

Więcej ankiet
Linki
Wyniki wyborów do SEJMU 2015' w Kaliszu
Wyniki wyborów do SEJMU 2015'
Wyniki Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014
Dokumenty programowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Wyniki Wyborów do SENATU 2011
Wyniki Wyborów do SEJMU 2011
Wyniki Wyborów Samorządowych 2010
Wyniki Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2009
Prognoza pogody dla Miasta Kalisza
LESZEK ALEKSANDRZAK


 
   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2016 2016-05-02
Przez cały rok na masztach przed siedzibą Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiewa flaga państwowa, flaga Unii Europejskiej oraz flaga z logo Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Niestety w ostatnich latach, zwłaszcza w nocy z 1 na 2 maja, dochodziło do licznych aktów wandalizmu. Nieznani sprawcy niszczyli te flagi. Najczęściej uszkodzeniu ulegała zwłaszcza flaga Unii Europejskiej.

Dzisiejszej nocy, na szczęście, do żadnego incydentu nie doszło i przed siedzibą w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej powiewa na najwyższym maszcie nasza biało-czerwona.

Więcej
   Rosną notowania SLD 2016-04-30
W najnowszym rankingu IBRIS dla Onet.pl
gdyby wybory odbyły się w ostatniej dekadzie kwietnia 2016 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej znalazłby się w Parlamencie uzyskując 5,1% poparcia.

Na pierwszym miejscu plasuje się PIS, a za nią Nowoczesna. W Sejmie znalazłyby się jeszcze PO, Kukiz'15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sondaz-ibris-dla-onetu-pis-zyskuje-i-zdecydowanie-prowadzi/04v3xf#tw=info

Więcej
   Spotkajmy się 1 Maja 2016 roku na Pochodzie Pierwszomajowym w Warszawie. Kto z nami jedzie ? 2016-04-26
Środa 27 kwietnia 2016r. jest ostatnim dniem, w którym można się zgłosić na wyjazd do Warszawy na Pochód Pierwszomajowy.


Zapraszamy na Pochód w Warszawie wszystkie środowiska,
którym bliskie są idee demokratyczne, europejskie i pracownicze.
Zapraszamy członków i sympatyków SLD i OPZZ.


Rada Miejska i Rada Powiatowa SLD w Kaliszu organizują wyjazd na to wydarzenie.

Osoby, które zechcą jechać z nami i wziąć udział w Pochodzie
winny zgłosić się do przewodniczących Kół SLD w Kaliszu
lub dzwoniąc pod numer 694-219-506

w nieprzekraczalnym terminie do 27 kwietnia 2016r., do godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy

Więcej
   Barbara Blida - pamiętamy 2016-04-25
9 lat temu zmarła Barbara Blida, wieloletnia posłanka SLD, minister budownictwa. Okoliczności jej śmierci pozostają niewyjaśnione. Barbara Blida padła ofiarą nagonki stworzonej przez ludzi IV RP, paranoicznego poszukiwania wymyślonego „układu”. Organizatorzy tego procederu nie zostali ukarani, nie ponieśli odpowiedzialności politycznej lub karnej, dzisiaj ponownie odgrywają kluczowe role w państwie.

Zbigniew Ziobro ponownie pełni funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokuratorem krajowym jest też Bogdan Święczkowski, który 9 lat temu pełnił funkcję szefa ABW, służby która odpowiadała za aresztowania Blidy. Najważniejszym politykiem w Polsce jest dzisiaj Jarosław Kaczyński, wówczas posiadający pełną wiedzę o akcji przeciwko Barbarze Blidzie.

Ani Ziobro, ani Święczkowski, ani Kaczyński nie przeprosili za śmierć Barbary Blidy, nie wyrazili nawet skruchy z powodu śmierci niewinnej kobiety.

Barbara Blida urodziła się 9 grudnia 1949 roku w Siemianowicach Śląskich. Ukończyła w 1976 studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1968 do 1977 pracowała jako specjalista ds. BHP w Zakładach Azotowych w Chorzowie, następnie do 1993 była naczelnym inżynierem w PBW „FABUD”. W latach 1989–2005 posłanka na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, minister gospodarki przestrzennej i budownictwa w latach 1993–1996.


Źródło: www.sld.org.pl

Więcej
   Spotkajmy się 1 Maja w Warszawie. Kto z nami jedzie? 2016-04-22
1 Maja 2016 roku spotkajmy się na tradycyjnym Pochodzie Pierwszomajowym w Warszawie.

Rada Miejska i Rada Powiatowa SLD w Kaliszu organizują wyjazd członków i sympatyków SLD na to wydarzenie.

Serdecznie zapraszamy na pochód również wszystkie środowiska, którym bliskie są idee prodemokratyczne, proeuropejskie i propracownicze.
Zapraszamy członków OPZZ.


Osoby, które zechcą jechać z nami i wziąć udział w Pochodzie w Warszawie
winny zgłosić się do przewodniczących Kół SLD w Kaliszu lub bezpośrednio do kaliskich radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej,
w nieprzekraczalnym terminie do najbliższej środy - 27 kwietnia 2016r.


Autobusy na Pochód 1 Majowy w Warszawie wyruszą z Kalisza, o godz. 6.10 z parkingu przy Parku Przyjaźni.

W Warszawie musimy być o godz. 10.30.
przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika 36/40, skąd wyruszy Nasz Pochód.

Manfestacja przejdzie ulicami: Kopernika, Świętokrzyską, Nowy Świat, pl Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie, Matejki i zakończy się przy Sejmie RP.


Serdecznie zapraszamy
Karolina Pawliczak
Wiceprzewodnicząca Sojusz Lewicy Demokratycznej

Dariusz Witoń
Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Kaliszu

Więcej
   Urodziny Sojuszu Lewicy Demokratycznej 2016-04-15
15 kwietnia 1999 r. powołano Sojusz Lewicy Demokratycznej, z koalicji lewicowych ugrupowań powołano partię polityczną, na jej czele stanął przewodniczący SdRP Leszek Miller.

Koalicja Sojusz Lewicy Demokratycznej powstała 16 lipca 1991 roku.

Początkowo SLD był koalicją kilkudziesięciu partnerów – partii politycznych, związków zawodowych, organizacji społecznych. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywały Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP) i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

SLD wygrał wybory parlamentarne w 1993 roku i dokonał socjalnej korekty neoliberalnej polityki pierwszych lat transformacji. Na czele lewicowych rządów stali Józef Oleksy i Włodzimierz Cimoszewicz. W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski – przewodniczący SdRP – został wybrany Prezydentem RP i jako jedyny polityk po 1989 roku pełnił urząd głowy państwa przez dwie kadencje. Głównym osiągnięciem SLD w latach 90. było przyjęcie w ogólnonarodowym referendum Konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku. Przewodniczącymi Konstytucyjnej byli politycy Sojuszu i to oni wypracowywali kompromis z innymi siłami politycznymi chcącymi budować Polskę nowoczesną i otwartą. Konstytucja z 1997 roku gwarantuje szereg praw obywatelskich, w tym prawo do bezpłatnej edukacji i opieki zdrowotnej. Gwarantuje ona również obowiązywanie, najbardziej demokratycznej, pięcioprzymiotnikowej ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu.

Partia SLD swoje największe zwycięstwo odniosła w koalicji z Unią Pracy, w wyborach parlamentarnych w 2001 roku. Leszek Miller został premierem koalicyjnego rządu. Głównym jego celem było zakończenie rokowań akcesyjnych z Unią Europejską, które – na skutek zaniedbań poprzedniego prawicowego rządu – były opóźnione. Premier Miller z sukcesem zakończył rokowania akcesyjne na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku.
Rząd SLD zorganizował skuteczną kampanię informacyjną, która zachęciła Polaków do powiedzenia „Tak” członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Po raz jedyny w historii w ogólnokrajowym referendum wzięła wówczas udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Od 2005 roku SLD znajduje się w opozycji do prawicowych rządów. Najważniejsze postulaty SLD to ochrona godności pracowników, zapewnienie obywatelom powszechnego dostępu do usług publicznych (zdrowie, edukacja) i ochrona świeckiego charakteru państwa.

Więcej
   Wniosek radnych SLD do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kalisza dot zbiegu ulic Stawiszyńskiej i Zjazd 2016-04-15
W związku z obwieszczeniem Prezydenta Miasta Kalisza o przystąpieniu do sporządzania "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kalisza"
Klub Radnych SLD w Radzie Miejskiej Kalisza złożył wniosek dotyczący nieruchomości położonych w Kaliszu, przy ul. Stawiszyńskiej i ul. Zjazd.

Podzielając głosy płynące od mieszkańców sąsiadujących terenów
wnieśliśmy o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

W imieniu Klubu Radnych SLD pod wnioskiem podpisali się radni
Dariusz Witoń i Tomasz Grochowski.

Więcej
   SLD przeciw zbędnej zmianie nazw ulic w Kaliszu 2016-04-14
Podczas dzisiejszej Konferencji Prasowej przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformowali o ich sprzeciwie w sprawie zmian nazw ulic.

Największe sprzeciwy mieszkańców Kalisza budzi informacja o możliwej zmianie nazwy ulicy Hanki Sawickiej.

Ilu z nas wie kim była Hanka Sawicka. Pewnie niewielu, ale każdy wie, że przy tej ulicy mieszka tysiące kaliszan.


1 kwietnia (i nie jest to prima aprilis) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Na podstawie tej ustawy samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.
Za propagujące komunizm, twórcy ustawy, uważają "nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".


Ustawa została uchwalona przez Sejm niemal jednogłośnie.
Ustawę poparły również: prawicowa Platforma Obywatelska i liberalna - Nowoczesna.


Według autorów projektu tej ustawy w Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny.

Czy ktoś z autorów tej ustawy przewidział jak znaczące mogą być koszty wprowadzenia tej ustawy?

Czy ktoś wziął pod uwagę, że przedsiębiorcy będą musieli m.in. dokonać notarialnych zmian w umowach spółek, zmian w KRS, zmian w Urzędach Skarbowych i ZUS, w informatycznych systemach swoich firm, powiadomić o dokonanych zmianach swoich kontrahentów i dostawców mediów, zmienić pieczątki, wizytówki, druki firmowe.
Nawet jeśli część wydatków poniesie Państwo (zatem my wszyscy) to i tak znaczne środki spadną na przedsiębiorców nie mówiąc o czasie, który będzie niezbędny do przeprowadzenia tych czynności.

Mieszkańcy będą zmuszeni zmienić dowody osobiste (te nowe nie posiadają już adresu), prawa jazdy, paszporty ...

Każda wymiana to niestety strata czasu na złożenie wniosków o ich wydanie a później wizyt w urzędach po ich odbiór. Zmiana to również wydatki związane z wydaniem tych dokumentów, w tym koszt np. wykonania odpowiednich zdjęć...


Hanka Sawicka - pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917r. w Krakowie, zm. 18 marca 1943r. w Warszawie) - polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych.

Czy zmiana nazwy ulicy Hanki Sawickiej jest w obecnych czasach niezbędna?

Czy nie mamy ważniejszych tematów do załatwienia w kraju i mieście?

Ile to będzie nas kosztowało?


Na te pytania każdy mieszkaniec powinien odpowiedzieć sobie sam.


W dzisiejszej Konferencji Prasowej SLD udział wzięli:
- Karolina Pawliczak - wiceprzewodnicząca SLD, wiceprezydent Miasta Kalisza;
- Dariusz Witoń - przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Kaliszu, radny;
- Tomasz Grochowski - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej SLD w Kaliszu, radny;
- Leszek Aleksandrzak - przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Kaliszu;
- Agnieszka Kupaj - sekretarz Rady Powiatowej SLD w Kaliszu.

Więcej
   Leszek Aleksandrzak nowym Przewodniczącym Rady Powiatowej SLD w Kaliszu 2016-04-09
W piątek 8 kwietnia 2016r. odbył się VII Zjazd Powiatowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kaliszu.
Na zaproszenie Koła Gminnego SLD w Brzezinach - Zjazd Powiatowy odbył w Restauracji "Nad Rozlewiskiem". przy ulicy 21 stycznia w Brzezinach.

Podczas Zjazdu kolega Artur Szymczak - dotychczasowy szef struktur powiatowych SLD w Kaliszu podziękował za mijające dwie - czteroletnie kadencje, w których miał zaszczyt piastować funkcję przewodniczącego. Dziękował zebranym za pracę na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, za dziesiątki wspólnych przedsięwzięć, za pomocy i start przedstawicieli i sympatyków SLD w każdych kolejnych wyborach. Podziękował wybranym w tym czasie samorządowcom SLD i koalicyjnym radnym ze Stowarzyszenia "Razem dla Powiatu" za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że nie będzie się ubiegał kolejny raz o funkcje przewodniczącego Rady Powiatowej SLD w Kaliszu.

Po wysłuchaniu sprawozdań ustępujących władz odbyły się wybory nowych władz powiatowych SLD.

Na funkcję przewodniczącego zebrani zaproponowali kolegę Leszka Aleksandrzaka - byłego posła na Sejm RP, wiceprzewodniczącego SLD, byłego starostę, który jak się chwilę później okazało w tajnym głosowaniu został wybrany na Przewodniczącego Rady Powiatowej SLD w Kaliszu.

Sekretarzem Rady Powiatowej SLD w Kaliszu została wybrana koleżanka Agnieszka Kupaj.

Wybrano również nowy skład Rady Powiatowej SLD w Kaliszu.
Do składu nowej Rady Powiatowej weszli nowo wybrany Przewodniczący i Sekretarza oraz 21 członków, którymi zostali:

1/ Barański Marek,
2/ Baś-Pławiak Żaneta,
3/ Hewiński Andrzej,
4/ Humelt Bożena,
5/ Kaczała Józef,
6/ Kasprzak Mirosław,
7/ Krawiec Maria,
8/ Krzywda Adam,
9/ Kuciak Sylwester,
10/ Marszałek Robert,
11/ Matczak Karol,
12/ Matusiak Jarosław,
13/ Michałowska - Michalak Renata,
14/ Pazdecki Jan,
15/ Pietura Radosław,
16/ Pospiech Bogusław,
17/ Rzeźniczak Tadeusz,
18/ Słodowy Zbigniew,
19/ Szymczak Artur,
20/ Wasik Edward,
21/ Woźniak Janina.

Podczas Zjazdu wybrano także dwóch członków Rady Wojewódzkiej SLD w Poznaniu, którymi zostali koledzy: Leszek Aleksandrzak i Zbigniew Słodowy.

Po oficjalnym zakończeniu Zjazdu, zebrała się na swoim pierwszym posiedzeniu nowo wybrana Rada Powiatowa SLD w Kaliszu, która wybrała ze swojego grona 7 osobowy Zarząd.

Nowy Zarząd jeszcze tego samego wieczoru się ukonstytuował wybierając dwóch Wiceprzewodniczących Rady Powiatowej SLD w Kaliszu, którymi zostali koledzy: Artur Szymczak i Zbigniew Słodowy.


Władze Wojewódzkie SLD w Poznaniu w Zjeździe reprezentował kolega Dariusz Witoń - wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Poznaniu, który podziękował podczas Zjazdu koledze Arturowi Szymczakowi za 8 lat wspólnej pracy, za podejmowane wspólnie liczne przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. Pogratulował również nowo wybranym na partyjne funkcje członkom, życząc im wielu sukcesów w rozpoczynającej się kadencji, w tym zwycięstwa nie tylko w najbliższych wyborach samorządowych.

Więcej
   Już jutro - 2 kwietnia 2016r. odbędzie się Samorządowy Kongres Lewicy w Łodzi 2016-04-01
Członkowie i sympatycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej,

Serdecznie zapraszamy na Samorządowy Kongres Lewicy, w którym weźmie udział ponad pół tysiąca samorządowców z całego kraju: prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, radni miejscy, powiatowi i wojewódzcy!


Miejsce: Łódź, Hala Expo, Aleja Politechniki 4.
Data: sobota, 02.04.2016r.


Otwarcie Kongresu:
Tomasz Trela, Wiceprzewodniczący SLD i Wiceprezydent Łodzi.


Prelegenci Kongresu:
- Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty,
- Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa – jak rządzi najlepszy prezydent w Polsce?
- prof. Bogusław Liberadzki, Wiceprzewodniczący SLD, Grupa Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim,
- Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Częstochowy – in vitro,
- Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy – Siła kobiet w samorządzie,
- Agata Fisz, Prezydent Chełma (list)
- prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa (list)


Prowadzenie:
- Karolina Pawliczak, Wiceprzewodnicząca SLD i Wiceprezydent Kalisza, oraz
- Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.


Podczas Kongresu przedstawimy założenia projektów trzech uchwał, które samorządowcy lewicy będą przedkładać w swoich samorządach (mieszkalnictwo, in vitro, karta seniora). Ponadto pokażemy siłę samorządu w Polsce i w wymiarze europejskim oraz możliwości wpływu, jakie daje samorząd, na politykę w Polsce i Europie.

Kongresie Lewicy będzie również znakomitą okazją do rozmów o obecnej sytuacji politycznej w Polsce i kierunkach w jakimi powinniśmy jako SLD podążać.


Autokar na Samorządowy Kongres Lewicy wyrusza z Kalisza, o godz. 8.15., z parkingu przy Parku Przyjaźni.


W imieniu kaliskich samorządowców SLD serdecznie zapraszam

Dariusz Witoń
Przewodniczący Klubu Radnych SLD
w Radzie Miejskiej Kalisza

Więcej
 
Ostatni newsDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2016
Przez cały rok na masztach przed siedzibą Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiewa flaga państwowa, flaga Unii Europejskiej oraz flaga z logo Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Niestety w ostatnich latach, zwłaszcza w nocy z 1 na 2 maja, dochodziło do licznych aktów wandalizmu. Nieznani sprawcy niszczyli te flagi. Najczęściej uszkodzeniu ulegała zwłaszcza flaga Unii Europejskiej.

Dzisiejszej nocy, na szczęście, do żadnego incydentu nie doszło i przed siedzibą w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej powiewa na najwyższym maszcie nasza biało-czerwona.
Losowe zdjęcie


Grażyna Łagoń - miejsce nr 6, okręg nr 1 w Kaliszu

Więcej
Newsletter
Chcesz otrzymywać aktualności? Wpisz swój email i kliknij OK


Powered by VAO Engine 2.0