Sonda
Jak oceniasz działania podejmowane przez obecnego Prezydenta Miasta Kalisza

Źle
Raczej Źle
Raczej Dobrze
Dobrze
Nie mam zdaniagłosowało: 290 osób
Pokaż wyniki

Więcej ankiet
Linki
Wyniki Wyborów do SENATU 2011
Wyniki Wyborów do SEJMU 2011
Wyniki Wyborów Samorządowych 2010
INICJATYWY USTAWODAWCZE KLUBU POSELSKIEGO LEWICA
Wyniki Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2009
Prognoza pogody dla Miasta Kalisza
Jak zostać członkiem SLD?
LESZEK ALEKSANDRZAK
Raport REYKOWSKIEGO
www.kartaprawpodstawowych.org.pl

 
   Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych 2014' 2014-04-19
Spokojnych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych miłości i rodzinnego ciepła

życzy
Rada Miejska SLD w Kaliszu

Więcej
   Zapraszamy na Festyn 1 Maja 2014r w kaliskim Parku Przyjaźni 2014-04-17
Rada Miejska SLD w Kaliszu,
Rada Powiatowa SLD w Kaliszu,
Stowarzyszenie "Razem dla Powiatu"


serdecznie zapraszają na Festyn 1 Maja 2014'

z okazji Święta Pracy i 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej,

który odbędzie się w Parku Przyjaźni w Kaliszu.
Początek o godz.: 14.30.


W programie wiele atrakcji:
Zagra orkiestra dęta, wystąpią zespoły ludowe z Brzezin i Liskowa, zaśpiewają wokaliści Studia Art-Muz Kalisz, zatańczą „Promyczki”...


W trakcie Festynu zostaną rozegrane:
IV Mistrzostwa Kalisza w rzucie broną.


Organizatorzy zapewniają stoiska gastronomiczne oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować grochówki za "dziękuję”

Gwiazdą Festynu będzie:
IZABELA TROJANOWSKA


Honorowy patronat na imprezą objął Leszek Aleksandrzak - poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


W imieniu organizatorów

Dariusz Witoń
Przewodniczący Rady Miejskiej SLD
w Kaliszu

Więcej
    560 tyś podpisów pod listami poparcia dla kandydatów KKW SLD-UP w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2014-04-11
Dziś w całym kraju przedstawiciele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy rejestrowali w PKW listy do Parlamentu Europejskiego.

W całym kraju zebraliśmy 560 tyś podpisów pod listami poparcia dla KKW SLD-UP w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

To dotychczas najlepszy wynik spośród wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych.

W Wielkopolsce zebrano ogółem 40.510 podpisów z czego ponad 4 tyś stanowiły podpisy zebrane w Kaliszu i powiecie kaliskim.

Więcej
   Leszek Miller: Ta lista ma szanse na błyskotliwy sukces wyborczy 2014-04-11
SLD jest pewny przynajmniej jednego mandatu w Wielkopolsce - powiedział w piątek w Poznaniu lider partii Leszek Miller. W wyborach do Parlamentu Europejskiego listę SLD-UP otwiera posłanka Krystyna Łybacka.
Jak ocenił w trakcie konferencji prasowej lider Sojuszu, wielkopolska lista ma szanse na "błyskotliwy sukces wyborczy".


Zasługuje na to w pełni, jest bardzo mocna, również za sprawą liderki, Krystyny Łybackiej. Mieszkańcy regionu będą mieli z kogo wybierać - powiedział.

Poza Łybacką na liście są m.in. posłowie Leszek Aleksandrzak, Romuald Ajchler, Tadeusz Tomaszewski. W ocenie Millera, SLD ma szanse na powiększenie liczby mandatów zarówno w Wielkopolsce, jak i w skali kraju.
"W regionie jeden mandat jest pewny. Jeśli SLD miałoby niezły wynik w całym kraju, to być może byłaby szansa również na drugi mandat. Obecnie SLD i UP mają sześcioro eurodeputowanych. Te sześć mandatów to jest punkt wyjściowy, niezbędne minimum - powiedział szef SLD. Jak podkreślił, liderka listy w regionie - była minister edukacji - ma opinię osoby kompetentnej nie tylko w problematyce oświatowej i szkolnictwa wyższego. Zdaniem szefa SLD, jej przejście z Sejmu do PE będzie dużą stratą i dla Sejmu, i dla partii. Uznaliśmy, że w tej trudnej sytuacji, gdy trzeba odpowiedzieć na wyzwania, zagwarantować, że cała europejska lewica będzie starała się o przejęcie władzy w Europie, trzeba desygnować na funkcję w PE osoby najbardziej błyskotliwe, dojrzałe intelektualnie i najlepsze. Stąd ta kandydatura, choć jak wiadomo, pani Krystyna nie wyrywała się do tej rywalizacji - powiedział.Była minister edukacji nie miała planów związanych ze startem w eurowyborach. Pierwotnie liderem listy SLD w Wielkopolsce miał być Józef Oleksy. B.premier zrezygnował ze startu ze względów zdrowotnych.

Miller był też pytany o Marka Siwca, dotychczasowego wielkopolskiego europosła SLD-UP, który obecnie stara się o reelekcję w barwach Europy Plus Twojego Ruchu. Gdyby Marek Siwiec był naprawdę błyskotliwy, to nigdy nie popełniłby tego fatalnego błędu i nie wychodziłby z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Widzę stąd, że jego błyskotliwość była wyraźnie przereklamowana. Za chwilę sam się o tym przekona w dosadny sposób - powiedział szef SLD.Krystyna Łybacka zapowiedziała, że kandydaci SLD-UP w trakcie kampanii wyborczej w regionie będą mówili m.in. o potrzebie zwrócenia większej uwagi UE na zrównoważony rozwój wszystkich regionów Europy. Chcą też akcentować problem bezrobocia wśród ludzi młodych i seniorów, ale także potrzebę rozwoju europejskiej innowacyjności. W Wielkopolsce będziemy się chcieli włączyć w rzeczywistą unię innowacji, w budowanie Europejskiej Przestrzeni Badawczej. UE postanowiła wszystkie pieniądze na badania i rozwój skoncentrować w programie Horyzont 2020. Jeżeli ktoś ma zdolność absorbcji tych środków ze względu na potencjał gospodarczy, to my go mamy w ogromnym stopniu - powiedziała.Leszek Miller poinformował, że w piątek we wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowane zostaną listy komitetów wyborczych SLD i UP. W Wielkopolsce zebrano pod listami ponad 40.500 podpisów. W skali kraju zebrano ich ok. 560 tys.


źródło: PAP
Materiał udostepniony na stronie www.sld.org.pl

Więcej
   Pamiętamy ... 2014-04-10
4 lata temu na naszej stronie pojawił się wpis ...


W dniu 10 kwietnia 2010 Polska straciła część swojej elity społeczno-politycznej.

W katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęło wielu znanym i cenionych Polaków.
Oprócz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki zginęli także nasi bliscy Przyjaciele, którzy od lat związani byli z lewicą. Strata Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jerzego Szmajdzińskigo to dla nas niewyobrażalny cios.

Łączymy się z Rodzinami i składamy wyrazy wielkiego ubolewania wszystkim bliskim, którzy ponieśli stratę w tej tragedii.

Zarząd i Rada Miejska
Sojuszu Lewicy Demokratycznej w KaliszuWięcej
   Kaliska Karta Seniora 2014-03-31
Na dzisiejszej konferencji Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej poruszyli również temat związany z wprowadzeniem w Kaliszu Karty Seniora dla osób, które ukończyły 60 rok życia.

To pokolenie, któremu zawdzięczamy właściwie wszystko, które przyczyniło się przecież w znacznym stopniu do odbudowy i rozwoju naszego miasta, stąd pomysł aby w taki oto swoisty sposób im podziękować? Naszych emerytów często przecież nie stać na korzystanie z miejskich placówek i instytucji. Dzięki odpowiednio zorganizowanemu w tym zakresie systemowi, koordynacji różnych jednostek, można byłoby uchwalić zniżki do kina, na basen, do teatru czy filharmonii. W ramach współpracy liczba jednostek, placówek i podmiotów uczestniczących w takim programie może być nieograniczona. Takie Karty z powodzeniem uruchomiono m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Siedlcach.

Wdrożeniem Karty Seniora w Kaliszu zwracamy uwagę na tą grupę społeczną, podejmując w naszym przekonaniu ważny społecznie temat – mówiła podczas dzisiejszej Konferencji Prasowej radna Karolina Pawliczak – kandydat SLD na Prezydenta Miasta Kalisza.

Więcej
   Karta Kalisz Rodzina 3+ niestety nie dla wszystkich 2014-03-31
W nawiązaniu do podjętej na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Kalisza uchwały w sprawie wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Kalisz cieszy nas fakt, że prezydent Pęcherz chociaż raz posłuchał opozycji i wdraża niniejsze rozwiązania, demonstrując to jako motyw przewodni swojej kampanii wyborczej. Niemniej przy rozwiązaniu dot. zwolnienia z opłat w przedszkolach, należy podkreślić, że wspomniane ulgi dotyczą wyłącznie tych przedszkoli, które prowadzone są przez Miasto Kalisz, czyli przedszkoli publicznych.

Podnosimy ten argument nie pierwszy już raz, bo nie jest nam obojętne to, że radni koalicji przekształcili dobrze funkcjonujące placówki w przedszkola niepubliczne a dziś rodzice dzieci tam uczęszczających nie mogą skorzystać z wielu ulg przysługujących w przedszkolach publicznych.
Tłumaczenia p. prezydenta, że ulgi wprowadzono po dokonanych w kaliskim samorządzie przekształceniach absolutnie nas nie przekonują, bowiem pomysł ten zrodził się już na początku tej kadencji a obecna sytuacja przekonuje nas, że proces przekształceń w Kaliszu był po prostu celowy! - mówiła podczas dzisiejszej Konferencji Prasowej radna Karolina Pawliczak.


Więcej ...

Więcej
   Izloacja kaliskiej opozycji ... 2014-03-28
Prezydent Kalisza często zapewniał mieszkańców, że w samorządzie nie ma miejsca na uprawianie polityki i prawdopodobnie sam w to uwierzył. Tymczasem podczas wczorajszej Sesji Rady Miasta mieliśmy kolejne dowody na to, że właśnie polityczne kalkulacje są najczęstszym motywem działania obecnej władzy.

Więcej ....

Więcej
   SLD: Gdyby rząd nas posłuchał, opiekunowie osób niepełnosprawnych by nie protestowali 2014-03-27
W czwartek przed Sejmem swój protest rozpoczynają opiekunowie dorosłych osób niesamodzielnych życiowo. Od tygodnia protestują już rodzicie dzieci niepełnosprawnych. Rząd premiera Donalda Tuska rozkłada ręce. A SLD apeluje, by wreszcie Sejm zajął się ich projektem ustawy, który problem rozwiąże. Rzecznik Dariusz Joński chce do marszałek Ewy Kopacz złożyć specjalny wniosek o odmrożenie projektu dotyczącego świadczeń autorstwa Sojuszu.


- Rząd popełnił kardynalny błąd wobec osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych życiowo. Doprowadził do antagonizmu między opiekunami niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych dorosłych. Mamy dwa skrajne rozwiązania prawne. A sytuacja tych osób jest podobna – mówi posłanka SLD Anna Bańkowska.

Problem zaczął się w lipcu 2013, kiedy w życie weszła ustawa zmieniająca zasady przyznawania świadczeń rodzinnych. Co m.in. zmieniono? Od lipca świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko rodzicom lub opiekunom niepełnosprawnych dzieci. Osoby opiekujące się innymi członkami rodziny mogą się starać o nowy specjalny zasiłek opiekuńczy. Żeby go dostać, nie może być przekroczony próg dochodowy. Zasiłek przysługuje jedynie, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 623 zł. Mało tego. Taki opiekun musi zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. W związku z tymi zmianami, prawo do zasiłku opiekuńczego utraciło od lipca ponad 140 tysięcy opiekunów osób dorosłych.

– Oznacza to, że jeśli w rodzinie dochód przekroczy 623 zł, a opiekun wcześniej – zanim zdarzyło się nieszczęście – był bezrobotnym, nie dostanie żadnego świadczenia. Nawet, gdyby dochód w rodzinie wynosił prawie zero – wyjaśnia Bańkowska.


Dlaczego rząd wprowadził inne zasady do pobierania świadczeń przez opiekunów dzieci i inne przez opiekunów osób dorosłych? - Bo premier obiecał matkom opiekującymi się niepełnosprawnymi dziećmi wyższe świadczenie. Rząd zdecydował się też na likwidację progów uprawniających do świadczeń. Ale potem zabrakło pieniędzy, więc rząd postanowił odebrać tym, którzy opiekują się osobami dorosłymi, a dołożyć tylko kawałek opiekunom dzieci, żeby zachować pozory sprawiedliwości – tłumaczy Bańkowska.


Posłanka podkreśliła, że taki podział świadczy o tym, że rząd nie rozumie problemów opiekunów osób niepełnosprawnych. – Bo opieka nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji jest czymś bardzo wycieńczającym fizycznie i psychicznie. A równocześnie wymagającym nakładów – mówi Bańkowska.
I dodaje: - Z takim stanem rzeczy nie można się zgodzić. Uważamy, że opiekunom dzieci jak najszybciej trzeba podnieść świadczenie do płacy minimalnej. Ale równocześnie nie można robić rozdźwięku między świadczeniami na rzecz dzieci i osób dorosłych. Gdyby rząd posłuchał SLD i zajął się naszym projektem, który leży w Sejmie od sierpnia 2013, nie mielibyśmy dzisiaj protestów!


Co znajduje się w projekcie ustawy autorstwa SLD? Specjalny zasiłek opiekuńczy byłby przyznawany osobie sprawującej opiekę nad osobą, której niepełnosprawność powstała po 25 roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Świadczenie przysługiwało by również, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki.Źródło: www.sld.org.pl

Więcej
   Ciekawy głos w dyskusji na temat ostatniej reformy administracyjnej kraju ... 2014-03-18
Wojciech Szewko "Nie pozwolimu umrzeć miastom" - Rzeczpospolita (18.03.2014r)

O reformie samorządowej, jednej z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka, jest szczególnie łatwo mówić dzisiaj, w dniach faktycznego pogrzebu reformy emerytalnej, którą sami jej twórcy – dawni działacze AWS i partyjni koledzy Jerzego Buzka – uznają za złą, katastrofalną, szkodliwą, zabójczą dla finansów publicznych itp.

Z wypowiedzi twórców reformy samorządowej wyłaniają się wizje sentymentalne, polityczne, emocjonalne – mające niewiele wspólnego z chłodną kalkulacją ekonomiczną czy racjonalnym podejściem do zagadnień rozwoju gospodarczego. Racjonalność reformy sprowadzona jest do kategorii społecznych, konieczności budowy społeczeństwa obywatelskiego, budowy więzi obywatela i władzy, stworzenia systemu partycypacji w rządzeniu „małymi ojczyznami”…

Twórcom reformy chodziło o przekreślenie dorobku PRL i nawiązanie do dwudziestolecia międzywojennego, czyli jedynych nowożytnych doświadczeń republikańskich Polski. Chodziło o wymazanie PRL-owskiej, komunistycznej, obcej im ideologicznie i kulturowo przeszłości, zmiecenie resztek dawnego systemu ze struktury zarządzania państwem, wyjałowienie śladu po bolszewii, która przyjechała do Polski na sowieckich tankach.

Reforma miała zresztą także wielu zwolenników na lewicy i nie należy odmawiać jej niewątpliwych sukcesów szczególnie w aspekcie budowy więzi lokalnej społeczności i władz gminnych.


ZADŁUŻONE POWIATY

Nie wolno jednak przemilczać całego katalogu błędów, pomyłek i niekonsekwencji, których obiektywnie nie dało się przy tak rewolucyjnej zmianie uniknąć. 120 ustaw powstawało w ciągu zaledwie pięciu miesięcy i, jak sami twórcy przyznawali, błędy wynikały z pośpiechu, ale też po części z braku możliwości odwołania się do doświadczeń z przeszłości. O błędach tych słyszymy dziś przy okazji każdej debaty o finansowaniu systemu oświaty, likwidacji szkół średnich, zadłużeniu szpitali, bizantyjskim przyroście administracji. Powiaty są dziś zadłużone na ponad 10 mld zł. Powstały w oderwaniu od gmin, nie zostały wyposażone w odpowiedni system finansowania ani uprawnienia. Już w dniu ich utworzenia stały się zbędnym i kosztownym ogniwem ustroju państwa. Powiaty to ok. 8400 radnych oraz 1600 starostów i członków zarządów. Zatrudniają ponad 57 tys. pracowników (przyrost o 10 tys. w ciągu siedmiu lat), utrzymywanych w ponad 80 proc. ze środków państwowych. Średnia płaca urzędników powiatowych to 4000 zł (wobec średniej krajowej – 3500 zł). Powiaty nie dają sobie rady z powierzonymi funkcjami: zamykane są szkoły średnie (już prawie 1000), likwidowany jest transport publiczny (zmalała o 50 proc. liczba podróżnych), zanikają domy kultury, muzea i teatry. 25 proc. powiatów nie spełnia kryteriów, które stały u podstaw ich utworzenia. Powiat miał obejmować nie mniej niż 50 tys. mieszkańców i nie mniej niż pięć gmin (miasta na prawach powiatu – nie mniej niż 100 tys.). Ponadto powiaty nie są w stanie samodzielnie się utrzymać – ponad 70 proc. środków to transfery z budżetu centralnego przy jednoczesnym braku źródeł własnych dochodów. W rezultacie coraz więcej powiatów sięga już górnej granicy (czyli60 proc.) zadłużenia. Oznacza to, że państwo może albo akceptować całkowitą degradację ich funkcji lub godzić się na stworzenie bajpasu finansowego dla bezpośredniego finansowania i oddłużania powiatowych jednostek – szpitali, szkół, muzeów.\


Więcej ...

Więcej
 
Ostatni news

Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych 2014'
Spokojnych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych miłości i rodzinnego ciepła

życzy
Rada Miejska SLD w Kaliszu
Losowe zdjęcie


Festyn Rodzinny Krwiodawców

Więcej
Newsletter
Chcesz otrzymywać aktualności? Wpisz swój email i kliknij OK


Powered by VAO Engine 2.0